Do I pay $2 per gallon for ethanol but $10 for a box of corn flakes?

I personally believe that creating “cheap” fuel from food ( corn or sugar or whatever ) just shifts the cost burden elsewhere. As demand for ethanol increases so will the demand for corn. That will directly impact the price that food companies pay for corn. It will also increase the cost that farmers pay for feed ( for cows and chickens ).

The MicroFueler will use sugar as its main fuel source, or feedstock, along with a specially packaged time-release yeast the company has developed. Depending on the cost of sugar, plus water and electricity, the company says it could cost as little as a dollar a gallon to make ethanol.

(Via -Home Brew for the Car, Not the Beer Cup – New York Times.)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Feel free to comment on this story directly above, but you can also go to copies posted to social media on the left, and reply to or comment on them there. Your responses via Twitter, Facebook, and Google+ will appear below.

To respond on your own website, enter the URL of your response which should contain a link to this post's permalink URL. Your response will then appear (possibly after moderation) on this page. Want to update or remove your response? Update or delete your post and re-enter your post's URL again. (Learn More)